kyttääjänus wrote:
Jos kesäaikaan menossa, niin Montenegrossa sijaitteva Kotorin lahti on maisemallisesti jne. todella kaunis ja leppoisa paikka hengailla päivä kaks.

Kotor on tosi hieno, just päivä tai kaks. Sinne pääsee esim. bussilla Kroatian puolelta ja sieltä voi jatkaa niinikään bussilla kätsyliinisti Albaniaan. Pari vuotta sitten ainakaan noita aikatauluja ei ollut missään kohtaa internettiä tarjolla eli sinne vaan sekaan tutkimaan.
Meiän turnee meni jokseenkin niin että lennettiin hesasta Dubrovnikiin, sieltä siis bussilla Kotoriin, Kotorista Tiranaan, Tiranasta edelleen bussilla totanoinniin tonne Makedonian Ohridiin.
Nämä kaikki matkat tapahtuvat jokseenkin niin että etsit bussiaseman, ostat lipun bussiin, menet bussiin ja sit joku viiksekäs äijä huutaa sulle jotain käsittämätöntä kun pitää jäädä ulos bussista ja hosuu jonkun toisen linjuriauton suuntaan, että mene tonne. Matkalla on viihdykkeenä kovaäänistä turbofolkkia, saatanan syviä rotkomaisemia, oksentava lapsi ja halutessaan voi seurata sitä että kuski ajaa täysiä ja vetää röökiä. Muut ei saa polttaa kuin se kuski, paitsi Albaniassa minibussissa saa polttaa kuskin vieressä pelkääjän paikalla semmoisella pikkujakkaralla.
Ohridin jälkeen ei sit löydetty enää bussiyhteyksiä vaan mentiin pimeällä kimppataksilla Kreikan rajalle ja jatkettiin Ateenaan.
Serbialainen vissy on tosi hyvää.