can't make this shit upMäntsälän kokoomuksen ex-vaalipäällikkö tuomittiin taas vankeuteen - huijasi itselleen asunnon, esitti lottovoittajaa ja ratikkakuskia
Mäntsälän kokoomuksen entinen vaalipäällikkö Tommi Antero Aura, 44, tuomittiin vuodeksi ja seitsemäksi kuukaudeksi ehdottomaan vankeuteen.
Auran tuomio tuli kahdesta törkeästä petoksesta, kolmesta petoksesta ja väärennyksestä.
Vankeusrangaistuksen lisäksi Aura joutuu maksamaan yli 70 000 euron vahingonkorvaukset.
Rikokset tapahtuivat vuosina 2014-2016.
Helsingin käräjäoikeus antoi perjantaina tuomion laajassa Tommi Antero Auraa koskevassa petosvyyhdissä. Asianomistajina olivat Helsingin kaupunki, Helsingin Pantti, Nordea ja Verohallinto sekä kolme yrittäjää/yksityishenkilöä.
Aura toimi Mäntsälän kokoomuksen vaalipäällikkönä vielä helmikuun alussa ja oli asettumassa ehdolle tulevissa kuntavaaleissa.
Iltalehti paljasti Auran mittavan petosrikostaustan 7. helmikuuta, ja pari päivää tämän jälkeen Aura ilmoitti luopuvansa kaikista luottamustehtävistään kokoomuksessa.
- Hänellä ei ole enää mitään luottamustehtävää meillä eikä hän ole myöskään meidän ehdokas, Uudenmaan kokoomuksen toiminnanjohtaja Jenny Nyman vahvistaa Iltalehdelle.
Nymanin mukaan Auran aiempi rikoshistoria oli puolueen tiedossa, kun hänet nimitettiin vaalipäälliköksi vuoden alussa. Tuorein petosvyyhti ei ollut Nymanin mukaan kokoomuksen tiedossa.
Asunto ja lottovoitto
Käräjäoikeuden perjantaina antaman tuomion mukaan Aura huijasi Helsingin kaupunkia uskottelemalla, että hän oli maksanut kauppahinnan Helsingin Arabianrannassa sijaitsevasta asunnosta.
Aura oli näyttänyt kaupungin edustajille väärennettyjä ostokuitteja ja saanut heidät luovuttamaan asunnon avaimet hänelle elokuussa 2014, vaikka todellisuudessa kauppahintaa ei ollut maksettu.
Samassa yhteydessä Aura huijasi myös Verohallintoa. Väärennetyn kuitin avulla Aura sai Verohallinnon henkilökunnan uskomaan, että Arabianrannan asunnon varainsiirtovero oli maksettu.
Aura sai asunnon osakekirjat haltuunsa 23. helmikuuta 2015.
Seuraavana päivänä Aura neuvotteli Helsingin Pantin kanssa lainasta, jossa asunto toimisi panttina. Helsingin Pantti ei kuitenkaan myöntänyt lainaa, koska kävi ilmi, että Auralla ollut isännöitsijäntodistus oli väärennetty.
Kaksi päivää myöhemmin Aura marssi Nordean Hakaniemen konttoriin neuvottelemaan lainasta. Aura kertoi lainaneuvotteluissa voittaneensa lotossa. Aura esitteli pankkivirkailijalle väärennettyä tiliotetta, jonka mukaan hän oli saanut Veikkaukselta yli 1,3 miljoonaa euroa. Tuosta summasta hän väitti maksaneensa 300 000 euron ulosottovelkansa ja lähes 320 000 euron asuntovelkansa. Todellisuudessa Aura ei ollut voittanut lotossa mitään.
Nordea otti maaliskuun alussa 2015 Auralta vastaan pantiksi asunnon osakekirjan ja myönsi Auralle sitä vastaan 45 000 euron lainan. Lisäksi hänelle myönnettiin luottokortti 5 000 euron luottorajalla.
Esitti ratikkakuskia
Petostuomiot liittyvät lokakuussa 2014 tehtyihin 3 700 euron arvoisiin valaisinkauppoihin, jotka Aura jätti maksamatta.
Helsinkiläisen valaisinliikkeen yrittäjän mukaan Aura tuli liikkeeseen HKL:n univormu päällä ja hänellä oli sisustussuunnittelija mukanaan.
- Hän kertoi, että hänellä on uusi asunto Arabianrannassa, jonne hän tarvitsee valaisimia, valaisinliikkeen yrittäjä kertoi Iltalehdelle 9. helmikuuta.
Yrittäjä suostui myymään valaisimet laskulla, koska Aura oli puheissaan uskottava. Yrittäjä kävi itsekin Arabianrannan asunnolla katsomassa, miten valaisimet saadaan asennettua.
- Kun menin asunnolle, Auralla oli taas HKL:n univormu päällä ja kaulassa roikkui HKL:n työntekijäkortti. Hän kertoi olevansa ratikkakuski, yrittäjä kertoi.
- Myöhemmin selvisi, että ei hän enää siinä vaiheessa ollut töissä. Hän haki univormulla vain uskottavuutta.
Valaisimien lisäksi Aura jätti maksamatta myös sisustussuunnittelijan ja sähköasentajan laskut.
Ei ensimmäinen kerta
Vankeustuomio ei ole Auralle ensimmäinen.
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi hänet törkeästä petoksesta, törkeän petoksen yrityksestä, petoksesta ja väärennyksestä vuodeksi ja kolmeksi kuukaudeksi vankeuteen vuonna 2014.
Käräjäoikeuden mukaan Aura oli erehdyttänyt Kelan maksamaan hänelle työttömyysetuuksia ja asumistukea, vaikka hän oli samaan aikaan töissä.
Lisäksi Aura oli yrittänyt erehdyttää autoliikkeeltä 44 000 euron hintaisen Audi S4 Avant -henkilöauton väärennettyjen maksukuittien avulla.
Petos- ja väärennystuomiot tulivat tapauksesta, jossa Aura onnistui huijaamaan itselleen yli 2 600 euron arvoisen lomamatkan väärennettyjen kuittien avulla.
Käräjäoikeuden tuomio ei ole vielä lainvoimainen.
N: Kämpän pölliminen Arabianrannasta
Moderators: Balam-Acab, Hulluttelu Kuutio, P O L L Y
N: Kämpän pölliminen Arabianrannasta
noni vitun saastaset krustit, juoksukaljat on aika passe, juoksuasunnot on nykyään se juttu:
Spoiler:
- Räppi-Turre
- .

- Posts: 108325
- Joined: 30 Apr 2004, 14:37
- Contact:
- pidetään symposium
- God of PIF

- Posts: 30930
- Joined: 03 Apr 2012, 19:43
- Location: all the world's cat crossings
Re: N: Kämpän pölliminen Arabianrannasta
Innovointia. Suomi nousuun. 
- Uutiset ja mää
- Parta Korvien Takana
- Posts: 54442
- Joined: 16 Jun 2008, 19:30
- Location: Lentävänniemi
Re: N: Kämpän pölliminen Arabianrannasta
Tuo äijähän on siis legenda, mikä selviää aika nopeasti jos googlettaa.
Ystävällisin terveisin,
Marcelo Kiljunen
Marcelo Kiljunen
-
Haamujen kosto
- God of PIF

- Posts: 31471
- Joined: 27 Feb 2006, 02:44
- An Poc Ar Buile
- Matti Partanen

- Posts: 42449
- Joined: 16 Sep 2015, 21:12
- Location: De bharr na gcnoc san imigéin
Re: N: Kämpän pölliminen Arabianrannasta
Siis täähän on säheltänyt auto- ja muita nettipetoksia ja niiden yrityksiä jo kohta 20 vuotta - taustalla lienee joku mielenterveysongelma, koska ei toimi kovinkaan nokkelasti ja jää yleensa joka jutusta kiinni.
cúpla deoch leis na cailíní
- kiimainen dinosaur
- -=00King Of PIF00=-

- Posts: 27436
- Joined: 07 Feb 2013, 14:52
- Location: Suomen viritystaajuusseuranta Pikes Peak
Re: N: Kämpän pölliminen Arabianrannasta
Anteeksi piffon ratikkakuskit mutta tämä nauratti:
Helsinkiläisen valaisinliikkeen yrittäjän mukaan Aura tuli liikkeeseen HKL:n univormu päällä ja hänellä oli sisustussuunnittelija mukanaan.

Bakom ett hörn står döden på lur
Han tar mig när han vill
Leikitäänkö hetki yhdessä ennen kuin kuollaan
Huolimatomuus, tä? ja kirjoitusvirheet
-
Huumor Nyyssönen
- Erikoispönttö
- Posts: 101600
- Joined: 29 Sep 2008, 04:16
Re: N: Kämpän pölliminen Arabianrannasta
Aurajuusto rides again
1277 express to Heaven
Speeding along like dynamite
Speeding along like dynamite
Re: N: Kämpän pölliminen Arabianrannasta
Tykkään kans tost ideasta että painelee nordean konttoriin vaatii isoa lainaa selittäen että voitin just lotossa, miten ei ole tullut itelle mieleen! 
Spoiler:
- Separi ruispellossa
- -=00King Of PIF00=-

- Posts: 25077
- Joined: 01 Oct 2010, 09:48
- Location: Nykäskylä
Re: N: Kämpän pölliminen Arabianrannasta
Aika kekseliäs kaveri
Mikähän vitun juttu toi valaisinasennuskin oli, koska eihän se nyt mitenkään voinut kuvitella jäävänsä kovin pitkäksi aikaa asustelemaan.
kanammuna wrote:Yritin, uhmasin, ja liejut housuihin latasin.
- kiimainen dinosaur
- -=00King Of PIF00=-

- Posts: 27436
- Joined: 07 Feb 2013, 14:52
- Location: Suomen viritystaajuusseuranta Pikes Peak
Re: N: Kämpän pölliminen Arabianrannasta


Bakom ett hörn står döden på lur
Han tar mig när han vill
Leikitäänkö hetki yhdessä ennen kuin kuollaan
Huolimatomuus, tä? ja kirjoitusvirheet
- craft-artesaani
- Matti Partanen

- Posts: 66411
- Joined: 28 Jul 2007, 03:52
Re: N: Kämpän pölliminen Arabianrannasta
Tyypillinen kokkari.
Re: N: Kämpän pölliminen Arabianrannasta
Juuh, autofoorumeilla tuttu mies.Uutiset ja mää wrote:Tuo äijähän on siis legenda, mikä selviää aika nopeasti jos googlettaa.
Re: N: Kämpän pölliminen Arabianrannasta
Siis mitä meinaat, eikö asunnon varastaminen ole nerokas idea? Nössöt squattaa.gnu/turd wrote:Siis täähän on säheltänyt auto- ja muita nettipetoksia ja niiden yrityksiä jo kohta 20 vuotta - taustalla lienee joku mielenterveysongelma, koska ei toimi kovinkaan nokkelasti ja jää yleensa joka jutusta kiinni.
Spoiler:
-
Poistunut käyttäjä 22a646
- Poistunut käyttäjä
- Posts: 44443
- Joined: 09 Dec 2015, 23:12
- Location: maisemakonttori
Re: N: Kämpän pölliminen Arabianrannasta
lähde?Halda Speedpilot wrote:


