http://yle.fi/uutiset/3-9530307Yle wrote:Lauantaiaamuna keskeneräisen omakotitalon julkisivu oli savuava raunio. Pelastuslaitos oli repinyt siitä koura-autolla palasia irti sammuttaakseen tulipalon.
Muutenkin Kouvolan Kasarminmäellä sijaitseva omakotitalotyömaa näytti surulliselta. Sisällä talossa oli autoja, kuormalavoja, seiniin oli kiinnitetty roikkuvia pressuja.
Perjantaina talo yritettiin polttaa kahdesti peräjälkeen.
Ensin joku oli tehnyt nuotion taloon sen metsänpuoleiselle sivustalle. Pelastuslaitos sammutti tulipalon aamulla kahdeksan jälkeen, mutta joutui palaamaan paikalle uudestaan puoliltaöin, kun talon Viulukujan puoleinen seinusta oli tulessa.
– Toisella kerralla liekit pääsivät irti. Talo on hankala kohde, koska sen sisällä on niin paljon erilaista tavaraa, sanoo Kymenlaakson pelastuslaitoksen päivystävä palomestari Petri Tiainen.
Viimeisen kerran pelastuslaitos hälytettiin paikalle sammuttamaan käryäviä rakenteita lauantaiaamuna. Tällä kertaa rakennusta ei oltu sytytetty uudestaan tuleen, vaan kyse oli jälkisammutustyöstä.
"Talo on Kouvolan häpeäpilkku"
Kouvolassa on riidelty vuosikaudet tästä keskeneräisestä omakotitalosta, joka sai rakennusluvan vuonna 1983.
Naapuri Jarmo Junnonen on asunut keskeneräisen talon vastapäätä vuosia. Tahallisesti sytytetyt tulipalot huolettavat häntä naapurien turvallisuuden kannalta.
– Ymmärrän hyvin, että tulipalosta koituu vaara lähiympäristölle. Tämä talo on kuitenkin Kouvolan häpeäpilkku. Tämän olen sanonut talon omistajallekin.
Silti Junnonen on tehnyt sovun keskeneräisen talon omistajan kanssa. Hän teki niin, vaikka kaatopaikalta näyttävä talo häiritsi häntä pitkään.
– Olen nyt sinut asian kanssa. Minun elämäni on ihan jotain muuta kuin olla vihainen, sanoo Junnonen.
Keskenräisen talon julkisivu Rumpukujan puolelta nähtynä.
Omistaja ei suostu purkamaan taloa
Keskeneräinen omakotitalo on siitä poikkeuksellinen, että se on seissyt samannäköisenä Kouvolan Kasarminmäellä jo yli 30 vuotta. Omistaja ei suostu purkamaan taloa, eivätkä naapurit ja kaupunki enää tiedä, mitä tehdä.
Omistajan hakemus rakennusluvan voimassaolon pidentämisestä hylättiin ensimmäisen kerran jo vuonna 1998.
Kouvolan kaupunki on vaatinut lukuisia kertoja omistajaa siivoamaan tonttinsa sakkojen uhalla, mutta omistaja on valittanut oikeuteen päätöksistä. Vuonna 2011 Kouvolan kaupunki teki poliisille ilmoituksen esitutkinnan aloittamisesta.
Lisäksi kaupunki on vaatinut lukuisia kertoja omistajaa siivoamaan tonttinsa sakkojen uhalla. Uhkasakkojen yhteissumma kipuaa jo kymmeniintuhansiin euroihin.
Poliisi kaipaa silminnäkijähavaintoja
Poliisi tutkii molempia perjantaisista tulipaloista vahingontekona. Kysymyksessä ei ole tuhopolttotutkinta, koska keskeneräisessä talossa ei asu kukaan. Talon omistaja ei toistaiseksi ole tehnyt rikosilmoitusta.
– Tällä hetkellä näyttää siltä, että perjantaiaamun ja -yön polttoyritykset liittyvät toisiinsa, sanoo rikoskomisario Pekka Gavrilov Kaakkois-Suomen poliisista.
Tutkinta on alkuvaiheessa ja poliisi kaipaa havaintoja epäilyttävistä henkilöistä ja ajoneuvoista, jotka mahdollisesti ovat liikkuneet tulipalopaikalla Kasarminmäellä Kouvolassa perjantaina.
Poliisi toivoo silminnäkijähavaintoja puhelimitse numeroon 050 447 9574 tai sähköpostitse osoitteeseen [email protected].
Ehkä uutisesta jäi jotain olennaista kertomatta koska tuon perusteella en ymmärrä minkälaista saatanan junttia voi jonkun talo/pihamaa häiritä noin paljon. Tai siis itseänikin kyllä vituttaa katsoa suunnilleen yhtään mitään 80-luvun jälkeisiä rakennuksia, mutta ei niin paljoa että tuhopoltto alkaisi tuntumaan hyvältä idealta. Muuttaisivat jonnekin muuritettuun esikaupunkiyhteisöön amerikassa jos on pakko olla niin täydellistä.



