spockikin delas, mutta herätettiin onneks henkiin huh
Re: TV-draamahistorian paras hetki
Posted: 14 Dec 2022, 09:55
by Richard Gear
Marokkolainen prinssi Omar Rashid rakastuu lento-onnettomuudesta juuri ja juuri selviytyneeseen Taylor Hayesiin, joka jää oleskelemaan prinssin haaremiin.
Taylor palaa lopulta Los Angelesiin.
Sheila Carter ampuu häntä, ja Taylor kuolee Ridgen käsivarsille – mutta hänen ruumiinsa onkin vain koomassa, ja prinssi nappaa sen mukaansa. Tilalle jää jäljitelmä, joka lasketaan hautaan.
Re: TV-draamahistorian paras hetki
Posted: 14 Dec 2022, 10:16
by Richard Gear
Oikeasti top3
1. Leftovers vika jakso
2. Wallace
3. Ozymandias
Re: TV-draamahistorian paras hetki
Posted: 14 Dec 2022, 10:19
by Sarjajankkaaja
Vielä tuohon Dallasin Bobbyn ampumiseen, niin tiedän, että se tapahtui ja näyttelijä oli vuoden poissa sarjasta ennen paluuta. En vaan yhtään muista, että olisin enää tuossa vaiheessa katsonut Dallasia.
Sen sijaan neljä vuotta aikaisemmin (1980, Suomessa näytetty marraskuussa 1982) tapahtunut JR Ewingin ampumisen muistan hyvin. Kova cliffhanger kauden päätteeksi. Lööpit lauloivat ja oli naapuruston ykköspuheenaihe hetken aikaa.
TV-draamahistorian parasta hetkeä olen yrittänyt useamman kerran alkaa kelaamaan ja ei kyllä ole aavistustakaan. Jostain syystä tässä kohtaa lyö tyhjää vaan.