N: Tabu 30v

Kaikki taiteeseen ja viihteeseen (tv, leffat, sarjakuvat jne) liittyvät jorinat tänne sitten.

Moderators: harry-irene, DE MYSTERIIS DOM PÉRIGNON, uhka vai mahdollisuus?

Message
Author
User avatar
Elmeri suosittelee
Matti Partanen
Matti Partanen
Posts: 40384
Joined: 30 Apr 2011, 18:39
Location: Nato-kiimassa

N: Tabu 30v

#1 Post by Elmeri suosittelee » 31 Oct 2016, 23:09

:occasion9:
"Outo", "luokaton", "eikä yhtään hauska" – legendaarinen komediasarja Tabu täyttää 30 vuotta

Soveliaisuuden rajoja rikkonut Tabu on monelle yhä ykkönen. Kun sarjan tilannut Mainostelevisio vaati poistamaan kirosanoja, tekijät korvasivat ne lampaan määkinällä.

Image

Huomenna tulee kuluneeksi päivälleen 30 vuotta siitä, kun legendaarinen komediasarja ilmestyi tv-ruutuihin. Odotukset olivat kovat. Tekijänä oli helsinkiläinen Ryhmäteatteri, valtakunnan ykkösnäyttämö, jota kriitikot ylistivät ja josta yleisö tykkäsi. Ryhmäteatteri oli saanut harvinaisen tarjouksen Mainostelevisiolta: tehkää tv-viihdettä lauantain paraatipaikalle.

– Me saatiin vapaat kädet. Maikkarilta tuli kalusto, rahoitus ja henkilökunta, joka tekee, mitä me halutaan, sanoo näyttelijä Vesa Vierikko.

Syntyi sketsejä, jotka olivat kesyimmilläänkin provokatiivisia: sivari haluaa armeijaan tappamaan ja raiskaamaan, törkeän alatyyliset lehtorit riitelevät opettajainhuoneessa ja natsisotilaat laulavat Nalle luppakorvaa. Osassa jaksoista oli käsikirjoitus, toisissa näyttelijät – muun muassa Kari Heiskanen, Vesa Vierikko ja Pirkka-Pekka Petelius – improvisoivat ranskalaisten viivojen pohjalta. Yhden hullut ideat ruokkivat toisia.

Image
Köksän tunnilla salaatinkasktiketta virtsasta valmistavat Pertti Sveholm (vas.), Vesa Vierikko, Kari Heiskanen, Pirkka-Pekka Petelius, Maija Leino ja Aake Kalliala.

“Ei me mitään muutettu – tietenkään”

Ryhmäteatterin käsitys viihteestä ei ollut ihan sitä, mitä mainosrahoitteisessa televisiossa haettiin.

– Markkinointiosasto sanoi, että Tabu on huono, se on luokaton, eikä sillä ole mitään tekemistä minkään kanssa. Se ei ole edes hauska, Vierikko muistelee.

Viihdepäällikkö Päiviö Pyysalo kutsui ryhmän ensimmäisen jakson jälkeen puhutteluun.

– Me mentiin riviin Päiviön eteen. Seistiin siinä kuin koulupojat, ihan tarkoituksella. Päiviön oli niin vaikeata sanoa, että saisko sitä Pirkka-Pekkaa vähän enemmän esiin, ja että juttujen pitäisi olla lyhyempiä ja hauskempia, Vierikko muistelee.

Ryhmä nyökytteli: asia ymmärretty.

– Mutta ei me mitään muutettu – tietenkään, Vierikko hymyilee.

Myös kirosanat aiheuttivat närää. Ne, mitä ei pystytty leikkaamaan pois, ryhmä korvasi lampaan määkinällä.

“Paskat siitä, että sketsin kuuluu olla lyhyt”

Tabua on katsellut myös ohjaaja, näyttelijä ja käsikirjoittaja Jani Volanen. Sarjan ensimmäinen jakso esitettiin TV:ssä täsmälleen samana päivänä, jolloin Volanen täytti 15 vuotta. Ensikokemus ei ollut ihastus.

– Päättelin, että "tämä ei ole yhtään niin kuin Velipuolikuu tai Mutapainin Ystävät", "en ymmärrä, mikä tässä on hauskaa", "liian pitkiä juttuja". Se taisi olla reaktio suurella osalla suomalaisista. Mun puolustus on, että olin ysiluokkalainen pikkupoika.

Vasta, kun Volanen oli ilmaisutaidonlukiossa ja myöhemmin Teatterikorkeakoulussa ja kelasi Tabua VHS-kasetilta, sarja kolahti.

– Se oli poikkeuksellinen. Se oli tavallaan sketsisarja, ja kuitenkaan ei ollut. Sketsisarjaksi Tabu paloi hitaalla liekillä. Sen jutut olivat ylipitkiä.

– Paskat siitä, että sketsin kuuluu olla lyhyt. Eipäs kuulu, Volanen sanoo.

Tabu ei välttämättä naurattanut ääneen, mutta se oli Volasen mielestä makea, hykerryttävä ja outo.

Image
Ryhmäteatterin näyttelijöitä Tabun kuvauksissa Suomenlinnassa.

Ei turvaa hakeville katsojille

Volasen Top kolme -listalla Tabu on edelleen ensimmäisenä. Yksi syistä on se, että sarja ei perustunut samojen juttujen tai tyyppien toistoon.

– Tabussa lähdettiin aina puhtaalta pöydältä. Koskaan ei voinut tietää, mihin seuraava juttu vie, tai missä tyylilajissa se on. Katsojille, jotka kaipaavat turvaa ja selkeyttä, tällainen lähestymistapa on sietämätön ja ärsyttävä.

Volasta viehätti myös se, ettei kotimaisessa komediaohjelmassa ollut koskaan näytelty niin tosissaan. Ihan tavallisen oloinen roolihahmo saattoi pokerinaamalla saada aikaiseksi hekotuksen: ei tarvinnut keskittyä olemaan “hauska”.

– Joka jutussa ei isketä silmää ja väännetä naamaa ja viestitä alleviivaamalla, että this is humour, saa nauraa, Volanen sanoo.

Kenties juuri siksi myös ammattilaiset arvostivat. Tabu palkittiin kahteen otteeseen Venlalla.

– Siinä oli maikkarin markkinoinnilla nieleskelemistä, Vierikko naureskelee.

Image
Arkipäivän sankareita -sketsi vei Vesa Vierikon (vas.), Pirkka-Pekka Peteliuksen, Maija Leinon ja Kari Heiskasen virvoitusjuomatehtaalle.

Ideat loppuivat, syntyi hahmokilpailu

Ryhmäteatterin näyttelijät improsivat ja ideoivat Tabua kahdeksan jakson verran. Viimeistä tehdessä vuonna 1987 laarit alkoivat ehtyä.

– Meillä ei ollut idean ideaa. Istuttiin Maikkarin kahvilassa. Koko päiväksi oli varattu studio, ja piti kuvata puuttuvat 12 minuuttia. Muutaman tunnin hiljaiselon jälkeen joku alkoi hyräillä “Hömppäherra näyttämölle tulikin, tulikin.” Ajattelimme, että siinä se on: tehdään Hömppäfestivaalit, Vierikko kuvailee.

Ei muuta kuin puvustoon katsomaan, mitä sieltä löytyy. Sitten luotiin hahmo ja kukin yritti olla hauska minuutin ajan. Loppu on historiaa. Hömppäpeppu, Herra Tissipää ja Hömppästiina olivat 1980-luvun Putouksen sketsihahmokilpailu, lajissaan ensimmäinen.

Pitkään näytti siltä, ettei Tabu sittenkään onnistunut uudistamaan suomalaista tv-viihdettä, koska Tabulle ei löytynyt seuraajia. Ruudussa rymisteltiin Kummeli edellä.

Sitten tuli Jani Volanen ja nyrjähtäneet tv-sarjat Julmahuvi (1998) ja Ihmebantu (2009) sekä näytelmät Häiriötekijä (2013) ja Jälkeenjäävät (2015). Ne kantavat samaa oudon ja vakavan huumorin soihtua.

Kun pipa lens

“Mää mukkasin rotvalli reunaan ja pipa lens” sai alkunsa Tabun Hämeen murrekurssi -sketsistä ja kasvoi hokemaksi. Siinä Ikurista kotoisin oleva Tare (Vesa Vierikko) kääntää Pirkka-Pekka Peteliuksen esittämän opettajan suomenkielisiä lauseita Tampereen murteelle.

Sama kaksikko, Petelius ja Vierikko, kuvasivat kesällä 2016 Ylen uutta Joulukalenteria. Karonkkaan piti saada huvitusta. Joulukalenterin tuottaja, Tabu-fani Juuso Räsänen kirjoitti näyttelijöille Tampereen murteen jatkokurssin, joka kumartaa alkuperäiselle, 30 vuoden takaiselle sketsille. Se julkaistaan nyt Ylen nettisivuilla.

http://yle.fi/uutiset/3-9256065
minä en nettikiusaa! Image

User avatar
P.
kääpä
Posts: 86493
Joined: 18 Nov 2004, 08:56
Location: Hiekkakuoppa

Re: N: Tabu 30v

#2 Post by P. » 31 Oct 2016, 23:16

Tabu :salut:

Poistunut käyttäjä a64e92
Poistunut käyttäjä
Posts: 15589
Joined: 07 Feb 2005, 00:51

Re: N: Tabu 30v

#3 Post by Poistunut käyttäjä a64e92 » 31 Oct 2016, 23:17

Mä rakastan tätä sarjaa. Tulee aina hymy huulille ja hyvä mieli kun vaan ajatteleekin.

User avatar
craft-artesaani
Matti Partanen
Matti Partanen
Posts: 66479
Joined: 28 Jul 2007, 03:52

Re: N: Tabu 30v

#4 Post by craft-artesaani » 31 Oct 2016, 23:20

Toissapäivänä tuli katsottua kutsunnat sketsi.

User avatar
Räppi-Turre
.
.
Posts: 108380
Joined: 30 Apr 2004, 14:37
Contact:

Re: N: Tabu 30v

#5 Post by Räppi-Turre » 31 Oct 2016, 23:36

Sais tulla uusintana
...That’s Heavy!
...I’m rappin’ Heavy Metal!

User avatar
P.
kääpä
Posts: 86493
Joined: 18 Nov 2004, 08:56
Location: Hiekkakuoppa

Re: N: Tabu 30v

#6 Post by P. » 31 Oct 2016, 23:40

Pitäs vihdoinkin kattoo uusiksi kun boksikin löytyy. Teki aikoinaan julmetun vaikutuksen nuoreen Piikiin ja muovasi ajatusmaailmaakin uuteen uskoon.

User avatar
Laku
kumisilmä
Posts: 73077
Joined: 02 Apr 2016, 11:08

Re: N: Tabu 30v

#7 Post by Laku » 31 Oct 2016, 23:42

Se yks nainen tässä sarjassa oli mun päiväuni tohon aikaan ja märkä sellainen 8)
Empaattinen kumisilmä

User avatar
waldorf
-=00King Of PIF00=-
-=00King Of PIF00=-
Posts: 28208
Joined: 04 Oct 2006, 22:50
Location: Suomen Helsinki

Re: N: Tabu 30v

#8 Post by waldorf » 31 Oct 2016, 23:45

Paras suomalainen huumorisarja.
Taantuminen etenee.

User avatar
P.
kääpä
Posts: 86493
Joined: 18 Nov 2004, 08:56
Location: Hiekkakuoppa

Re: N: Tabu 30v

#9 Post by P. » 31 Oct 2016, 23:47

waldorf wrote:Paras suomalainen huumorisarja.
Niin on. Julmahuvi vasta tokana.

Poistunut käyttäjä a64e92
Poistunut käyttäjä
Posts: 15589
Joined: 07 Feb 2005, 00:51

Re: N: Tabu 30v

#10 Post by Poistunut käyttäjä a64e92 » 01 Nov 2016, 07:43

Piik wrote:
waldorf wrote:Paras suomalainen huumorisarja.
Niin on. Julmahuvi vasta tokana.
Näin.

User avatar
Merabi
Matti Partanen
Matti Partanen
Posts: 82701
Joined: 19 Sep 2008, 18:20
Location: Södermalm-Tunnelbana

Re: N: Tabu 30v

#11 Post by Merabi » 01 Nov 2016, 10:43

Suomalaisen huumorin magnum opus, kananmuna otsaan!
"Lopettakaa puhumasta jotain vitun suomea merabi huom" plode pif
Vitustako mä tiedän. Raportoin vain havaintoja ympäristöstä-weetabix pif
"Tokmannille tsekkaan alennukset ja sitte lidlin kautta kämpille istuun, youtubesta jotain musaa" "KMtm piffo.
soittolistat: https://www.youtube.com/channel/UCV25qg ... /playlists

User avatar
Merabi
Matti Partanen
Matti Partanen
Posts: 82701
Joined: 19 Sep 2008, 18:20
Location: Södermalm-Tunnelbana

Re: N: Tabu 30v

#12 Post by Merabi » 01 Nov 2016, 11:02

Tampereen murrejatkokurssi part. 2 :o :P

Kattokaas kekkeruusit!
"Lopettakaa puhumasta jotain vitun suomea merabi huom" plode pif
Vitustako mä tiedän. Raportoin vain havaintoja ympäristöstä-weetabix pif
"Tokmannille tsekkaan alennukset ja sitte lidlin kautta kämpille istuun, youtubesta jotain musaa" "KMtm piffo.
soittolistat: https://www.youtube.com/channel/UCV25qg ... /playlists

User avatar
aurajuusto bill
8k
Posts: 8044
Joined: 02 Aug 2014, 16:44
Location: JKL

Re: N: Tabu 30v

#13 Post by aurajuusto bill » 01 Nov 2016, 12:08

Kotitalous-sketsi :prayer:
Sit and smile and say "yes miss, no miss, not now miss, whatever you say miss?"

Orphan Devil
Gravecity Bandits
Cobra Force

HEAVY METAL THUNDERSTRIKE VOL. 4 https://fb.me/e/4jXBMgwQF

HEAVY METAL THUNDERSTRIKE VOL. 5 https://www.facebook.com/events/785662073220002/

User avatar
Liskomies
9k
Posts: 9455
Joined: 06 Aug 2014, 15:35
Location: Kybersymposium

Re: N: Tabu 30v

#14 Post by Liskomies » 01 Nov 2016, 14:04

Klassikkosketsejä. Varsinais-Suomen vapautusrintama on hillitön ja Vierikon pari monologia kuten "Vaarin muistelot" nerokkaita.

[youtube][/youtube]
Last edited by Liskomies on 01 Nov 2016, 17:39, edited 1 time in total.
"Some people don't want you to say this, some people don't want you to say that, some people think if you mention some things they might happen. Some people are really fucking stupid." - George Carlin

Image

epäpoliittinen mussolini
King of PIF
King of PIF
Posts: 15790
Joined: 22 Oct 2012, 22:45
Location: Finishing My Business In Burma

Re: N: Tabu 30v

#15 Post by epäpoliittinen mussolini » 01 Nov 2016, 14:07

oliks tässä jotain hauskoja juttuja etnisistä vähemmistöistä?
salaattisilppua tiskialtaassa ja rotuoppimummo

Post Reply