Page 1 of 1

Beanburger

Posted: 20 Jun 2014, 14:51
by Dr.Philth
Tekis mieli testata mimmosta pihviä hampparin väliin sais noin niinkun kasvisvaihtoehdoilla mentäessä.

Onko kellään vinkkejä / ideoita / lisäyksiä / poistoja.
Itellä lähinnä mielessä joku

papu
sipuli
kikherne / linssi
peruna
muna

suola/pippuri
korianteri / kumina
chili / barbacue seos
valkosipuli
savupaprika
soijakastike

Re: Beanburger

Posted: 20 Jun 2014, 16:38
by Erikoistutkija Hauberi
Semmonen tuli mieleen että älä nyt kuitenkaan kasvissyöjälle tarjoa tommosta missä on munaa.

Re: Beanburger

Posted: 20 Jun 2014, 18:23
by Timo Jutilan maksa
Härkäpapurouheesta asiallinen pihvi. Resepti löytyy mm. Oma Maan sivuilta.

Re: Beanburger

Posted: 20 Jun 2014, 18:35
by Dr.Philth
Erikoistutkija Hauberi wrote:Semmonen tuli mieleen että älä nyt kuitenkaan kasvissyöjälle tarjoa tommosta missä on munaa.
Itselleni meinasin tarjota. Jos joskus ruokin jotain muita ihmisiä niin selvitän kyllä vakaumukselliset asiat ennen kuin tungen pullan kurkkuun.

Re: Beanburger

Posted: 20 Jun 2014, 18:36
by Mortal Kombat
Punaiset linssit ja gluteenijauho sekasin ainakin toimii kunhan muistaa maustaa niin maan perkuleesti

Re: Beanburger

Posted: 20 Jun 2014, 22:43
by Hidden Fist of the Salafists
Tämmösellä reseptillä tulee tehtyä usein:

1 tölkki kidneypapuja (jos chilikastikkeessa niin liemineen, jos ei niin huuhdottuna ja lisätään nestettä ja mausteet erikseen)
1 dl kaurahiutaleita
1 dl korppujauhoja
oliiviöljyä
soijakastiketta
chilikastiketta (kts. kohta 1)
valkosipulia

Uunissa tulee paisteltua, mut kyllä tosta niin kiintee taikina tulee, et hyvin menis varmaan pannullakin.

Re: Beanburger

Posted: 20 Jun 2014, 22:59
by mystinen lyllertäjä
Miks just papupohjainen pihvi? Seitanpihvi ainakin oman kokemuksen mukaan tosi hyvä!

Re: Beanburger

Posted: 21 Jun 2014, 10:08
by Mayhem peruttu
Soijalla oon itte tehnyt, en tosin sillä ruskeella purulla. Pysyy kivasti pihvi pinkassakin, kun hurauttaa sauvasekottajalla taikinaan parit täsmät. Pölhö-Kustaa näitä on maistellutkin, voi antaa laatuleiman. Härkäpapu on vielä parempaa.

Re: Beanburger

Posted: 21 Jun 2014, 15:14
by Dr.Philth
kimeeri wrote:Miks just papupohjainen pihvi? Seitanpihvi ainakin oman kokemuksen mukaan tosi hyvä!
ihan mielenkiinnosta, ei ole ennen tullut kokeiltua, seitania ja soijarouheita on.

Re: Beanburger

Posted: 21 Jun 2014, 21:36
by Occult kärmes (krääh!)
Linssipihvei duunasin ja tuli ihan jeppis. Tosin noi kandee sit vedellä ihan brutaalisti sauvasekottimella paskaksi, kun muuten paistuessaan ovat turhan rouskuvia :P

Re: Beanburger

Posted: 21 Jun 2014, 21:50
by Enskanasu
Tuontyyppisellä kombolla mä oon tehny,ja omasta mielestäainakin varsin hyviä on ollu. Itse laittaisin jo mainittua gluteenijauhoa myös sekaan, niin koossapysyvyys on taattu, vaikka tuliskin ruokavammaisia syöjiä kylään ja joutuis jättää murhatpois kokonaan taikinasta. Ja joskus oon huvikseen laittanu soijarouhettakin sekaan, ilman turvottamista, ja se antaa kivaa purutuntumaa (se kumminkin jonkin verran kostuu siinä muista aineksista), muttei juurikaan sitä kuuluisaa pahvimakua kun ei liikaa laita.

Re: Beanburger

Posted: 22 Jun 2014, 23:27
by Dr.Philth
Tein härkäpapu/linssi/herne/sipuli -mössöö mihin paljon mausteita. Toimi aika hyvin.
chili, valkosipuli, korianteri, kuminan siemen ja savuaromi.


Lisäks sekä chili että lime-korianteri majoneesit tekasin. Kovin maistui. Noin niinkuin hampurilaisen välissä.

Re: Beanburger

Posted: 23 Jun 2014, 08:18
by X-treme sports & rap metal
Härkäpavuilla onnistui kyl taannoin hyvin ja helposti. Pitäski tehdä taas.

Re: Beanburger

Posted: 23 Jun 2014, 14:43
by man of constant bönthö
Yleensä laitan papupihveihin vaan perkeleesti cajunmaustetta + valkosipulia. Jos tuntuu että ei pysy koossa niin käyttää ekana uunissa ja sitten käristää pannulla loppuun.

Re: Beanburger

Posted: 25 Jun 2014, 13:00
by lahkost karannu huora
Putler wrote:Tämmösellä reseptillä tulee tehtyä usein:

1 tölkki kidneypapuja (jos chilikastikkeessa niin liemineen, jos ei niin huuhdottuna ja lisätään nestettä ja mausteet erikseen)
1 dl kaurahiutaleita
1 dl korppujauhoja
oliiviöljyä
soijakastiketta
chilikastiketta (kts. kohta 1)
valkosipulia

Uunissa tulee paisteltua, mut kyllä tosta niin kiintee taikina tulee, et hyvin menis varmaan pannullakin.
Tein tän mukaan, mutta lisäsin vielä sibal, porkkanaa, kesäkurpitsaa, fetaa. Ai helvata oli hyviä!! Ja pannulla paistoin, hyvin pysyi kasassa.