Hallituskausi 2019-
Moderators: Flash Gordon Bleu, wasky
- raaka mestitsi ¹
- Chosen Undead
- Posts: 126730
- Joined: 23 Apr 2004, 17:04
- Location: Blighttownin pohjalla
Re: Hallituskausi 2019-
kaikki joiden on oikeesti pakko ajaa tietenkin kannattaa kuristamista, koska ajamisesta tulee hupiukkojen poistuessa tieltä witun awesome transport experience
- raaka mestitsi ¹
- Chosen Undead
- Posts: 126730
- Joined: 23 Apr 2004, 17:04
- Location: Blighttownin pohjalla
Re: Hallituskausi 2019-
dynaaminen
- 38911 BASIC BYTES FREE
- 4k
- Posts: 4485
- Joined: 13 Nov 2017, 15:46
- Location: omassa kuplassaan väärässä/oikeassa (tarpeeton yliviivataan)
Re: Hallituskausi 2019-
Joo totta, siis ruuhkamaksut todellakin hyödyttää niitä, joilla on joku oikea syy lähteä autolla. Ei niitä kyllä oikeesti tarvita muualle kuin päähesaan, ei meillä säännöllisiä ruuhkia kaupunkien sisääntuloväylillä oikeastaan ole muualla.
- Liian paksu persuksi
- Korostetun kalevalainen
- Posts: 24082
- Joined: 06 Apr 2015, 23:41
- Location: Joensuu
- Contact:
Re: Hallituskausi 2019-
Ἡρῴδης Ἀντίφας wrote: ↑13 Jun 2019, 10:20kaikki joiden on oikeesti pakko ajaa tietenkin kannattaa kuristamista, koska ajamisesta tulee hupiukkojen poistuessa tieltä witun awesome transport experience
Yhteinen häpeä sitoo meidät yhteen.
- Ananaskääpiö
- terviisipoika
- Posts: 63512
- Joined: 14 Feb 2008, 17:53
- Location: Saatanan huoma
Re: Hallituskausi 2019-
Aika suhteellistahan toi on kuinka paljon niitä täälläkään tarvitaan. Jos näistä rahat saadaan kuitenkin korvamerkittyä HSL:n tukemiseen ja julkisen liikenteen parantamiseen niin ihan ok, mutta kai nää menis kärnämäisesti haja-asutusseudun bensalaskujen kompensointiin.
sössön sössön wrote:![]()
![]()
Jäbä olis kyl kärkilistoilla jos pitäis veikata ISISiin liittyviä piffolaisia. Ei kuitenkaan insinööriyden vaan ehkä enemmän ton kyynisyyden perusteella.
- Liian paksu persuksi
- Korostetun kalevalainen
- Posts: 24082
- Joined: 06 Apr 2015, 23:41
- Location: Joensuu
- Contact:
Re: Hallituskausi 2019-
Yhteinen häpeä sitoo meidät yhteen.
- Muukalaiset täältä pois
- ...kaikki...
- Posts: 39414
- Joined: 28 Oct 2005, 21:00
- Location: Me ollaan suomalaisia.
Re: Hallituskausi 2019-
Joku Itä-Vantaa - Länsi-Espoo -väli onkin sit jo aika helposti 2 tuntia julkisilla. Iso osa pääkaupunkiseudusta on maalaismaisemaa, teollisuusaluetta ja pikkukaupunkimaista aluetta jossa kiertelee joku 1-2 bussia harvakseen. Huonolla tuurilla joudut huristeleen niillä lähiöbusseilla molemmissa päissä, välissä vaihtamaan kertaalleen raidekulkuneuvosta toiseen ja päälle käveleen vielä jotain pari kilsaa. Itselläni kun ei ole ajokorttia niin jaksan kyllä reissata lähiöissä lapsen futismatsit ja omat lätkähöntsät kerran viikossa mutta en kyllä töihin lähtis tai muuttais mihinkään kantakaupungin ulkopuolelle.Punk skenen säännöt wrote: ↑13 Jun 2019, 10:16No esimerkiksi itselläni Viikkiin pääsee julkisilla noin 1 h 5-10 min. Autolla ruuhka-aikaan menee 15 min ja nopeimmillaan noin 10 min. Jos joutuis Viikkiin kulkemaan, niin ei toi julkinen olisi käytännössä vaihtoehto.Ingmar Bergmanin kuolema wrote: ↑13 Jun 2019, 10:05Mihin hemmettiin Stadin lähiöistä ja naapurikunnista oikein pitää päästä, jos julkinen liikenne ei useimmiten ole vaihtoehto?Punk skenen säännöt wrote: ↑13 Jun 2019, 09:32Stadin lähiöissä tai naapurikunnissa ei luonnollisesti ruuhkamaksuja toivota, edelleenkään järkevää vaihtoehtoa omalle kyydille ei useinmiten ole.
Jawohl! Katkase.
- raaka mestitsi ¹
- Chosen Undead
- Posts: 126730
- Joined: 23 Apr 2004, 17:04
- Location: Blighttownin pohjalla
Re: Hallituskausi 2019-
yhdistelmän tämmösestä tehneenä voin kertoa että oli kyllä vitusti lepposampaa istua julkisissa matka kotikivikosta sorvin ääreen esbiaan kuin jurnuttaa kehä ykköstä pitkin volvollaMuukalaiset täältä pois wrote: ↑13 Jun 2019, 11:59en kyllä töihin lähtis tai muuttais mihinkään kantakaupungin ulkopuolelle.
- Ingmar Bergmanin kuolema
- 7k
- Posts: 7286
- Joined: 13 Jan 2015, 20:55
- Location: Punavihreä kuoleman kulttuuri/anarkistinen parasiittiunelma
Re: Hallituskausi 2019-
Hyviä esimerkkejä tässä, mutta mun on silti vaikea uskoa että järkevää vaihtoehtoa ei useimmiten löydy. Olettaen siis, että puhutaan pääkaupunkiseudun ihmisistä laajemmin eikä satunnaisesta henkilökohtaisesta kokemuksesta. Itseni henkilökohtainen kokemus on semmoinen, että olen pärjännyt erinomaisesti julkisella liikenteellä, vaikka olen joutunut elämään reilusti yli puolet elämästäni perselähiöissä kaukana päähesan ytimestä.Muukalaiset täältä pois wrote: ↑13 Jun 2019, 11:59Joku Itä-Vantaa - Länsi-Espoo -väli onkin sit jo aika helposti 2 tuntia julkisilla. Iso osa pääkaupunkiseudusta on maalaismaisemaa, teollisuusaluetta ja pikkukaupunkimaista aluetta jossa kiertelee joku 1-2 bussia harvakseen. Huonolla tuurilla joudut huristeleen niillä lähiöbusseilla molemmissa päissä, välissä vaihtamaan kertaalleen raidekulkuneuvosta toiseen ja päälle käveleen vielä jotain pari kilsaa. Itselläni kun ei ole ajokorttia niin jaksan kyllä reissata lähiöissä lapsen futismatsit ja omat lätkähöntsät kerran viikossa mutta en kyllä töihin lähtis tai muuttais mihinkään kantakaupungin ulkopuolelle.Punk skenen säännöt wrote: ↑13 Jun 2019, 10:16No esimerkiksi itselläni Viikkiin pääsee julkisilla noin 1 h 5-10 min. Autolla ruuhka-aikaan menee 15 min ja nopeimmillaan noin 10 min. Jos joutuis Viikkiin kulkemaan, niin ei toi julkinen olisi käytännössä vaihtoehto.Ingmar Bergmanin kuolema wrote: ↑13 Jun 2019, 10:05Mihin hemmettiin Stadin lähiöistä ja naapurikunnista oikein pitää päästä, jos julkinen liikenne ei useimmiten ole vaihtoehto?Punk skenen säännöt wrote: ↑13 Jun 2019, 09:32Stadin lähiöissä tai naapurikunnissa ei luonnollisesti ruuhkamaksuja toivota, edelleenkään järkevää vaihtoehtoa omalle kyydille ei useinmiten ole.
- Rasmus-mafioso
- God of PIF
- Posts: 31965
- Joined: 04 Mar 2004, 19:24
- Location: mokuversumi
Re: Hallituskausi 2019-
Jos Helsingissä on liian vaikeeta niin kannattaa muuttaa johonkin pienempään taajamaan jossa on palvelut lähellä ja saavutettavissa
- Trollface-mies
- Piffin henkinen ylläpitäjä
- Posts: 15484
- Joined: 25 Sep 2012, 23:20
- Location: Somen ylähuone
- Contact:
Re: Hallituskausi 2019-
Rasmus-mafioso wrote: ↑13 Jun 2019, 12:20Jos Helsingissä on liian vaikeeta niin kannattaa muuttaa johonkin pienempään taajamaan jossa on palvelut lähellä ja saavutettavissa

"Juon laatuoluita lähes joka päivä." -- Muukalaiset täältä pois
"Varsinkin jossain pale aleissa ja lagereissa toi pieni ero vahvuudessa voi olla aika merkittävä." -- Smurffi

"No koen että Sanna Marin kannattaa kannabista koska ei sano asiasta mitään." -- Isotooppijalostamo
- Liian paksu persuksi
- Korostetun kalevalainen
- Posts: 24082
- Joined: 06 Apr 2015, 23:41
- Location: Joensuu
- Contact:
Re: Hallituskausi 2019-
Stadihan nämäkin palvelut maksaa kiitos valtiontasausten.Trollface-mies wrote: ↑13 Jun 2019, 12:21Rasmus-mafioso wrote: ↑13 Jun 2019, 12:20Jos Helsingissä on liian vaikeeta niin kannattaa muuttaa johonkin pienempään taajamaan jossa on palvelut lähellä ja saavutettavissa
Yhteinen häpeä sitoo meidät yhteen.
Re: Hallituskausi 2019-
Eiku kantakaupunkiinkin jokaisen talon alle vitun isot parkkihallit kymppitonnien hintaisine autopaikkoineen (ja silleen että kustannukset jakautuu myös niille kenellä ei autoa oo koska sehän on vaan reilua) jotta kaikki pääsee ajelemaan töihin ja harrastuksiin ja vaikka kahden korttelin päähän lähikauppaan jos siltä tuntuu, yksityisautoilu on kansalaisvelvollisuus
Lyhyt ryyppy count 2019: 2 (2018: 12)Jonkinlaiset käyttäytymissäännöt tulee tietysti olla, mutta en tiedä tulenko noudattamaan niitä.
TE KUOLETTE OMIIN HOUSUIHINNE

Re: Hallituskausi 2019-
Onkohan missään ollut arviota, että mitä Helsingin ruuhkamaksut vois tuottaa? Ja jos potilla pääosin tuettais seudun julkisia, niin olisko sillä mitään merkitystä: eli laskisivatko hinnat?
- Trollface-mies
- Piffin henkinen ylläpitäjä
- Posts: 15484
- Joined: 25 Sep 2012, 23:20
- Location: Somen ylähuone
- Contact:
Re: Hallituskausi 2019-
Kamala Harri wrote: ↑13 Jun 2019, 12:28Stadihan nämäkin palvelut maksaa kiitos valtiontasausten.Trollface-mies wrote: ↑13 Jun 2019, 12:21Rasmus-mafioso wrote: ↑13 Jun 2019, 12:20Jos Helsingissä on liian vaikeeta niin kannattaa muuttaa johonkin pienempään taajamaan jossa on palvelut lähellä ja saavutettavissa
So? Jos Helsinki ei pysty järkkään kaupunkialueellaan kunnon joukkoliikennettä, mikä nyt ei ole mikään Amerikan temppu ja mikä on onnistunut suht hyvin parissa muussa isommassa kaupungissa, niin kannattaa edelleenkin muuttaa vittuun sieltä.
Meikäläinen pääsee tosta ikkunan alta Hervantaan tai Pirkkalaan tai vittu vaikka Teiskoon suit sait vaikka välissä on ratikkatyömaa. Ihmetyttää lukea näitä juttuja joissa kerrotaan miten Helsingissä julkisilla kestää tunnin verran kulkea matka joka yksityisautolla kulkee vartissa. Jos tää pitää paikkansa niin joku siellä on päin vittua vaikka rahaa olis kuinka, ja jos joku nyt väittää että ne on ne valtiontasaukset jotka aiheuttaa tän tilanteen ja estää pistämästä joukkoliikennettä kuntoon niin sanon että lollotiloo.
Vois ottaa Helsingiltä vähän enemmän rahaa pois, koska selvästi ne ei osaa käyttää sitä, ja tehdä niillä masseilla parempaa kaupunkia jonnekin muualle, esim. Tampereelle.

"Juon laatuoluita lähes joka päivä." -- Muukalaiset täältä pois
"Varsinkin jossain pale aleissa ja lagereissa toi pieni ero vahvuudessa voi olla aika merkittävä." -- Smurffi

"No koen että Sanna Marin kannattaa kannabista koska ei sano asiasta mitään." -- Isotooppijalostamo