
Oululainen The Bullet Biters on kyntänyt rock-pitoista eli kivistä peltoaan jo vuodesta 2004. Alussa oli suo, kuokka ja muutama paska rockabilly-cover. Nyt meininki rullaa eteenpäin kuin naapurin muorin ruumis kempeleläisessä alamäessä. Psychobillyn vinksahtanutta ilosanomaa on ehditty saarnata lukemattomissa pirteissä, ja hartaan keikkailun tuloksena onkin vaivihkaa kehittynyt omaperäinen ja tiukasti rullaava rytmi.
Yhtyeellä on tietyissä mikroskooppisen pienissä alakulttuuriympyröissään tiukan live-bändin maine. Tähän asti tätä nykyään niin harvinaista luonnonvaraa eli yhteissoiton ja kannikoille potkivan takapotkun yhdistelmää on varjeltu melko salaisissa agenttipiireissä. Tänä vuonna asiaan tulee pientä edistystä ― matka jatkuu mitättömyydestä kohti keskinkertaisuutta, kun orkesteri äkistää maailmaan ensimmäisen täyspitkän tuotoksensa.
Huhtikuussa 2013 oululainen asialliseen musiikkiin keskittynyt, mutta salamyhkäinen levy-yhtiö Mielilevyt julkaisee BB:n ensimmäisen täyspitkän albumin "Stranglers United". Levy koostuu kahdestatoista omin pikku kätösin askarrellusta laulusta. Levyn formaatti on CD ja se on kääritty hienoon digipak-pakettiin. Kyseistä tuotetta välittävät hyvin varustetut levykaupat kautta maan(esim. Levykauppa ÄX).
Maistiais biisejä löytyy youtubesta 3(kolme):
Strangler of deserted beach
Silence of the Devil's Curve
Voodoo Transit